Povijest

U Rijeci je 2. rujna 1926. godine osnovan nogometni klub Unione Sportiva Fiumana koji je dvije godine kasnije igrao u talijanskoj Serie A zahvaljujući čemu su na Kantridi gostovali klubovi poput Intera (tada Ambrosiana) i Juventusa. Na otvaranju preuređene Kantride 1935. godine Fiumana je ugostila Romu, a u lipnju 1941. godine postala prvak talijanske Serie C.

Dekretom jugoslavenske vlasti klub je ugašen u lipnju 1945. godine, a godinu dana kasnije osnovan je NK Kvarner (danas HNK Rijeka) kojem je pristupila većina igrača Fiumane i koji je počeo igrati na stadionu Kantrida.

Hrvatski nogometni klub Rijeka je osnovan 1946. kao NK Kvarner, nakon što je Rijeka (poznata pod talijanskim nazivom Fiume, do 1945.) prešla iz Italije u Jugoslaviju nakon kraja Drugoga svjetskog rata. Tijekom svojih ranih godina u Jugoslaviji, klub je zabilježio umjerene uspjehe na raznim jugoslavenskim i lokalnim klupskim prvenstvima. Ime je promijenio u NK Rijeka 3. lipnja 1954. i popeo se u Jugoslavensku prvu ligu u sezoni 1957./58. gdje je ostao do sezone 1969./70. kada je pao u Drugu ligu. Novi povratak među prvoligaše uslijedio je u sezoni 1973./74. od kada više nije ispadao.

Najveće uspjehe u svojoj povijesti i jedine trofeje HNK Rijeka je osvojila u kup natjecanjima, dva puta Kup Maršala Tita 1978. i 1979. godine, tri puta Kup Hrvatske 2005., 2006. i 2014. te jedan Superkup Hrvatske. Rijeka je osvojila Balkanski kup 1978. i igrala u završnicama državnih kupova 1987. i 1994. te tri puta bila najbolje plasirani hrvatski klub u prvoj jugoslavenskoj ligi. Ti su uspjesi, uz titule viceprvaka u sezonama 1998./99., 2004./05., i 2013./14. postavili su Rijeku u sam vrh ljestvice najuspješnijih hrvatskih klubova.

U europskim natjecanjima, od Rot Weiss Oberhausena do Standard Liegea, HNK Rijeka je u europskim natjecanjima odigrala 79 utakmica ostvarivši pritom 31 pobjeda, 19 remija i 29 poraza. Najveći uspjesi vezani su uz posljednje dvije sezone kada je momčad pod vodstvom Matjaža Keka dvije sezone u nizu ostvarila plasman u skupinu UEFA Europa lige. Rezultatski, najznačajnije su utakmice protiv Real Madrida, Juventusa i Stuttgarta koje su zlatnim slovim ostale zabilježene u klupskoj povijesti. Riječka euro-avantura počela je 1962. godine pobjedom protiv njemačkog Rot Weiss Oberhausena u tadašnjem Intertoto Kupu.

Prvi značajniji iskorak u Europi HNK Rijeka je imala u sezoni 1978./79. kada je u Kupu pobjednika kupova pobijedila velški Wrexham i izborila drugo kolo tog natjecanja. Bio je to samo uvod u ono što je uslijedilo sezonu kasnije kada je pod legendarnim stijenama u četvrtfinalu Kupa pobjednika kupova gostovao Juventus. Nakon remija u prvoj utakmici (0:0) Rijeka je u uzvratu u Torinu poražena 2:0.

Pet godina kasnije Rijeka je ostvarila vjerojatno najznačajniju pobjedu u UEFA-inim natjecanjima kada je na Kantridi u drugom kolu Kupa UEFA porazila Real iz Madrida 3:1. Riječani su prethodno pobijedili Real Valladolid (4:1, 0:1) a onda protiv Kraljevskog kluba ispali u uzvratu nakon poraza 3:0 uz tri crvena kartona od kojih jedan zbog prigovora Damiru Desnici koji je - gluhonijem.

Iako je Rijeka u sezoni 1999./00. igrala kvalifikacije za Ligu prvaka (Partizan, 1:2, 0:3), najveći uspjeh doživjela je u sezoni 2012./13. kada je u kvalifikacijama za UEFA Europa ligu pobijedila Prestatyn Town (5:0, 3:0), Žilinu (2:1, 1:0) i Stuttgart (2:1, 2:2) te prvi put u povijesti izborila skupinu ovog natjecanja gdje je igrala protiv Betisa, Lyona i Vitorie Guimaraes.

U listopadu 2014. godine Rijeka je ponovila uspjeh iz prethodne godine, plasirala se u skupinu UEFA Europa lige i na Kantridi porazila Feyenoord (3:1) te Standard Liege (2:0), remizirala protiv branitelja naslova Seville (2:2) ostavši u igri za plasmanom u nokaut fazu sve do zadnjeg kola.

HNK Rijeka nastavio se razvijati nevjerojatnom brzinom.  29. srpnja 2015. godine otovren je dugo očekivani i željeni kamp HNK Rijeka. Zdanje koje je bez riječi ostavilo mnoge goste iz poviješću bogatih nogometnih zemalja pružilo je svim uzrastima HNK Rijeka uvjete kakve su do prije nekoliko godina mogli samo sanjati.

HNK Rijeka nastavio je uzlaznom putanjom, nakon drugog mjesta u prvenstvu sezoni 2015./2016. i plasmana u polufinale Kupa Hrvatske stigla je sezona koja će zlatnim slovima biti upisana u riječke nogometne knjige.

HNK Rijeka u sezoni 2016./2017. prvi put je osvojio naslov državnog prvaka, te duplu krunu osvojivši i Kup Hrvatske četvrti put u povijesti

Hrvatski nogometni klub Rijeka u sezoni 2016./2017. prvi put u povijesti postao je prvak Hrvatske! Pobjedom u utakmici protiv Cibalije (21. svibnja 2017.) osiguran je prvi naslov državnog prvaka u povijesti! Slavlje koje je uslijedilo na travnjaku govorilo je puno više od riječi! Trofej namijenjen prvaku Hrvatske podignut je tjedan dana kasnije u Maksimiru, a doček na riječkom Korzu bio je jedan od onih koji se rijetko viđaju.

Ujedno, u posljednjoj utakmici sezone Rijeka je pobijedila Dinamo u Varaždinu 3:1 u finalu Kupa Hrvatske i tako prvi put u povijesti osvojila duplu krunu, te četvrto Rabuzinovo sunce!

Sjajnim igrama kroz sezonu u svim natjecanjima Rijeka je u 44 utakmice upisala 33 pobjede, devet remija i samo dva poraza. Dugo vremena HNK Rijeka bila je jedina neporažena momčad u Europi u svim natjecanjima nanizaviši ukupno 45 utakmica bez poraza u svim natjecanjima!

Sezona za pamćenje u kojoj je ostvaren san svih navijača Rijeke - naslov prvaka!