Matjaž
Kek
trener

Matjaž Kek rođen je 9. rujna 1961. godine u Mariboru, a svoju igračku karijeru započeo je igrajući za NK Maribor 1979. godine., a 1985. godine prelazi u austrijski klub SV Spittal/Drau iz Spittala na Dravi gdje je ostao do 1988. godine kada je počeo igrati austrijski klub Grazer AK iz Graza.

Veći dio karijere proveo je igrajući kao centralni branič, a bio je poznat po svojim liderskim sposobnostima.
1995. godine vraća se u rodnu Sloveniju u svoj NK Maribor. U 38. godini, 1999. godine prestaje se aktivno baviti nogometom kao i igrač, a tada počinje njegova vrlo uspješna trenerska karijera.

Nakon umirovljenja ostao je u NK Maribor kao pomoćni trener do 2000. kada je postaje glavni trener.
Diplomirao je na Fakultetu za sport, te je 2003. godine dobio je trenersku PRO licenciju, te 2006. godine UEFA PRO licenciju. S Nogometnim klubom Maribor osvojio je titulu prvaka Slovenije 2001., 2002. i 2003. godine...te još dva Kupa Slovenije. Međutim, klub 2006. godine pada u financijsku krizu, a iste godine, nakon što Maribor ne uspijeva osvojiti naslov prvaka, Kek napušta klub.

Iste godine počinje trenirati slovensku nogometnu reprezentaciju do 15 i 16 godina. a 3. siječnja 2007. godine, nakon otpuštanja Branka Oblaka, dolazi na mjesto izbornika slovenske nogometne reprezentacije. U prvom ciklusu reprezentacija Slovenije ne uspijeva ostvariti plasman na EURO 2008., ali u sljedećim kvalifikacijama Slovenija oduševljava prolaskom na SP 2010., nakon što su u dodatnim kvalifikacijama bili bolji od favorizirane Rusije koju je vodio proslavljeni Nizozemac Guss Hiddink. Nakon još jednog ciklusa kvalifikacija u kojem se Slovenija nije plasirala na EURO 2012., Kek sporazumno napušta reprezentaciju, a nasljeđuje ga Slaviša Stojanović. Kek postaje trener Al Ittihada iz Saudijske Arabije, ali vrlo brzo napušta mjesto glavnog trenera.

Kek je veliki ljubimac navijača Rijeke koje oduševljava stilom igre, dok je riječku javnost osvojio otvorenošću, neposrednošću te izravnim načinom komunikacije

27. veljače 2013. godine, nakon više od godine dana bez trenerskog posla, postaje trenerom HNK Rijeka. Već u prvoj Kekovoj sezoni klub kroz HNL ostvaruje plasman u kvalifikacije Europske lige, a sljedeće sezone Rijeka prvi put u povijesti ostvaruje plasman u grupnu fazu Europske lige nakon pobjeda u kvalifikacijama nad Prestatyn Townom, Žilinom i Stuttgartom.

Kek ulazi u probrano društvo trenera koji s Rijekom osvajaju trofeje već sljedeće 2014. godine kad momčad pod njegovim vodstvom osvaja Kup Hrvatske pobjedom nad Dinamom u dvije finalne utakmice. Te sezone Rijeka osvaja drugo mjesto u prvenstvu pa sljedeće, sezone 2014./15., ponovo igra kvalifikacije za Europsku lige, te drugi put zaredom ulazi u grupnu fazu. Ovaj put Kekova Rijeke je u kvalifikacijama uspješnija od Ferencvarosa, Vikingura i Sheriffa.

Na početku sezone Rijeka prvi put u povijesti osvaja i hrvatski Superkup, nakon još jedne pobjede nad hrvatskim prvakom Dinamom. Rijeka u sezoni 2014./15. ponovo u HNL-u osvaja drugo mjesto.

Kek je veliki ljubimac navijača Rijeke koje oduševljava stilom igre koja je prije svega napadačka i lepršava te s velikom dozom pozitivne agresije. Riječku sportsku javnost osvojio je svojim stavom, otvorenošću, neposrednošću te vrlo izravnim načinom komunikacije.