Kodeks ponašanja Škole nogometa HNK Rijeka

HNK Rijeka je mjesto kvalitetnog rada, međusobnog uvažavanja i tolerancije.

Školu nogometa pohađaju djeca koja već u ranoj dobi pokazuju interes za sport, kako bi što kvalitetnije razvili svoje vještine kroz svrsishodan i dobro planiran trening. Škola nogometa je mjesto međusobne komunikacije između trenera, sportaša i roditelja.

Kako bi poboljšali kvalitetu međusobne komunikacije između trenera, sportaša i roditelja, kao i kvalitetnu provedbu trenažnog procesa kod trenera i kod sportaša pripremili smo Kodekse ponašanja istih.

Kodeks trenera

Na treningu

• Trener je nositelj kvalitete rada na treningu.
  • Trener dolazi najmanje 20 minuta prije početka aktivnosti, a odlazi posljednji.
  • Trening odrađuje u sportskoj opremi.
  • Za svakodnevne aktivnosti uz pomoć djece preuzima i vraća opremu.
  • Aktivno sudjeluje na satu treninga (demonstracija elemenata tehnike i taktike), objašnjenja i upute trebaju biti jasne i dostupne djetetu, provodi aktivan nadzor nad djecom s kojom radi.
  • Tijekom termina treninga posvećen je djeci, ne razgovara na mobitel, niti sa roditeljima.
  • Poštuje sebe, djecu s kojom radi, kao i njihove roditelje.
  • Poštuje dogovorene odluke Škole nogometa o rasporedu i mjestu održavanja trenažnih aktivnosti i utakmica.
  • Obavezno i aktivno sudjeluje u radu Škole nogometa.
  • Jedan dan mjesečno uz određenu satnicu, posvećuje vrijeme roditeljima djece s kojom radi.

Na natjecanju

• Svojim primjerenim ponašanjem i vođenjem natjecanja, daje primjer djeci i službenim osobama (sucima, delegatima i dr.).
  • Služi se pedagoškim jezikom i rječnikom u komuniciranju sa svim sudionicima natjecanja.
  • Sudjeluju na natjecanju u sportskoj odjeći i obući.
  • Trener na natjecanje donosi ostalu sportsku opremu ukoliko za to ima potrebe.

Na putovanjima (autobus, hotel)

• Prvi dolazi na zakazano mjesto i odlazi posljednji.
  • Odgovoran je za svako dijete i djetetovu sigurnost.
  • Drži red i disciplinu na potrebnoj razini.

Na javnim mjestima

• Svojim ponašanjem ne šteti osobnom ugledu i ugledu kluba.
  • Vodi računa o svom osobnom vanjskom izgledu (oblačenje, održavanje osobne higijene).
  • Iskazuje svoju odanost i lojalnost prema klubu bez ustručavanja u svim kontaktima sa pojedincima i institucijama.
  • Ne ulazi u kontakte i suradnju s osobama i institucijama koje mogu štetiti radu i ugledu kluba.
  • Svojim djelovanjem i ponašanjem na javnom mjestu je uzor svima.

Kodeks sportaša - polaznika škole nogometa

Na treningu

• Dolazi na trening najmanje 10 minuta prije početka, odijeva se u sportsku opremu dolazi točno u kazano vrijeme na trening.
  • Tijekom treninga je aktivan i motiviran.
  • Sluša trenera na treningu.
  • Pravovremeno s trenerom komunicira o svim pitanjima vezanim uz trening.
  • Ukoliko nije u mogućnosti doći na trening na vrijeme obavještava trenera. Izostanak sa treninga mora biti opravdan od stratelja ili liječnika.

Na natjecanju

• Dolazi točno i na vrijeme na svako natjecanje.
  • Ukoliko nije u mogućnosti doći na natjecanje na vrijeme obavještava trenera. Razlog nedolaska mora biti opravdan.
  • Sluša trenera na natjecanju.
  • Primjenjuje načela fair playa na natjecanju.
  • Poštuje protivnika, suce, službene osobe i gledatelje.
  • Prihvaća poraz s dostojanstvom..

Kodeks roditelja

Na treningu i natjecanju

• Za vrijeme treninga i natjecanja nije dozvoljen ulazak na sportske objekte i druge službene prostore kluba.
  • Prije, za vrijeme i poslije natjecanja i treninga ne savjetuje trenera kako da radi svoj posao.
  • Ne dobacuje nedolične komentare djeci, trenerima, delegatima i drugim službenim osobama te roditeljima druge djece.
  • Ne pokušava biti trener svome djetetu za vrijeme treninga i natjecanja.