Aberdeen F.C.: klub bogate povijesti koju je obilježio Sir Alex Ferguson
07.08.2019.

Aberdeen Football Club je klub iz Aberdeena, gradića smještenog u sjeverno-istočnom kutu Škotske.

Navijačima Rijeke škotska momčad nije ostala u lijepom sjećanju, u sklopu kvalifikacija za Europsku ligu u sezoni 2014./2015. Aberdeen je na Kantridi slavio 3:0. Rijeka je u uzvratnoj utakmici povela 2:0, ali gosti su dvama pogocima stigli od konačnih 2:2 i plasmana u idući krug.

Nogometaši Aberdeena imaju nadimak Dons, iako ne postoji objašnjenje na koji je način taj nadimak povezan s klubom.

Aberdeen se natječe u škotskom Premiershipu i nikad nije napustio najviši rang škotskog nogometa od 1905. godine kada je izborio nastup.

Aberdeen je četiri puta bio prvak Škotske, osvojio je sedam škotskih Kupova i šest Liga kupova. Škotska momčad u europskim natjecanjima vrhunac je doživjela 1983. godine kada je osvojila Kup Kupova svladavši u finalu Real Madrida (2:1) nakon produžetaka, te ujedno europski Superkup svladavši njemački HSV.

Aberdeen je nastao 1903. godine kao rezultat spajanja tri kluba iz Aberdeena osvojivši prvi trofej, Škotski kup, 1947. godine. Osam godina kasnije (1955.) stigao je prvi naslov prvaka Škotske, a iduće sezone osvojen je prvi Liga kup.

Pravi uzlet Aberdeen je doživio pod vodstvom legendarnog Sir Alexa Fergusona pod kojim su vodstvom osvojili tri prvenstva Škotske, četiri kupa Škotske i jedan Liga kup uz dvije europske titule. Sve to unutar nevjerojatnih šest godina.

Aberdeen je posljednji klub koji je uspio prekinuti dominaciju Celtica i Rangersa i osvojiti prvenstvo Škotske (1984./1985.) i ujedno posljednja škotska momčad koja je osvojila europski trofej.

Aberdeen je devedesetih i u 21. stoljeću ostvarivao slabije rezultate. Klub je 2010. godine preuzeo bivši izbornik Škotske Craig Brown i usmjerio Aberdeen u mirnije vode prije nego što je kormilo preuzeo Derek McInnes 2013. godine.

Klub je pod vodstvom McInnesa prekinuo post dug 19 godina osvojivši Liga kup u sezoni 2013./2014. nakon čega je četiri godine zaredom osvajao drugo mjesto u škotskom prvenstvu, te je ujedno u tri navrata igrao u finalu Kupa.

Aberdeen domaće utakmice igra na stadionu Pittodrie, a u planu je izgradnja novog stadiona kroz pet godina. Kapacitet stadiona je 20 tisuća, a zanimljivost je da je Pittodrie bio prvi stadiona u Ujedinjenom kraljevstvu na kojem su na svim mjestima postavljene stolice i čije su sve tribine bile natkrivene.

Aberdeen je ujedno u Europi odigrao 139 utakmica od 1967. godine upisavši 57 pobjeda, 38 remija i 44 poraza.