Povijest
Tradicija igranja nogometa u Rijeci izrazito je duga i bogata, pa je tako baš u Rijeci odigrana prva nogometna utakmica na području današnje Hrvatske. Bilo je to 1873. godine, a povod je bio puštanje u promet dionice pruge Rijeka-Karlovac-Zagreb-Budimpešta. U utakmici su se susreli engleski inženjeri i tehničari kao zaposlenici Mađarskih državnih željeznica (MAV) te zaposlenici Riječkog tehničkog zavoda (STABILIMENTO TECNICO FIUMANO, kasnije prve tvornice torpeda na svijetu), među kojima su i domaći strojarski radnici koji su činili jezgru tadašnje tvornice. Utakmica je odigrana nedaleko od ulaza u tvornicu Torpedo.
Da je nogomet u vrlo kratkom vremenu postao izrazito popularan govori i to da je mađarska vlada odlučila 1890. godine uvesti nogomet u nastavu tjelovježbe u svim školama. No do pojave prvih nogometnih klubova trebat će pričekati još petnaestak godina. Tako je 1904. godine osnovan Club sportivo Olimpia sa sekcijama za plivanje, biciklizam, laku atletiku i boks, a nogometna sekcija dodana je 25. studenog 1906. godine.
Ovaj datum može se smatrati začetkom riječkog nogometnog prvoligaša.
Olimpiji će se pridružiti još nekoliko riječkih nogometnih klubova među kojima i Gloria koja je osnovana 1918. Olimpia i Gloria bili su najveći gradski rivali sve dok se 2. rujna 1926. g. nisu spojili u nogometni klub Unione Sportiva Fiumana. Klub je to koji je dvije godine kasnije igrao u talijanskoj Serie A zahvaljujući čemu su na stadionu Kantrida gostovali najveći talijanski klubovi poput Intera (tada Ambrosiana), Juventusa i Napolija. Na otvaranju preuređene Kantride 1935. godine Fiumana je ugostila Romu, a u lipnju 1941. godine Fiumana je postala prvak talijanske Serie C.
HNK Rijeka slijedi tradiciju Olimpije, Glorie i Fiumane. Dekretom jugoslavenskih komunističkih vlasti Fiumana je ugašena u lipnju 1945. godine da bi odmah 1946. bio osnovan NK Kvarner kojem je pristupila većina igrača Fiumane i koji je, kao i Fiumana, igrao na stadionu Kantrida.
Tijekom svojih ranih godina u Jugoslaviji NK Kvarner je zabilježio umjerene uspjehe na raznim jugoslavenskim i lokalnim klupskim prvenstvima. Ime je promijenio u NK Rijeka 3. lipnja 1954. nakon čega je u sezoni 1957./58. ušao u prvu ligu tadašnje Jugoslavije. Među prvoligašima klub je ostao do sezone 1969./70. kada je ponovno ispao u drugu ligu da bi se 1973./74. vratio u prvu ligu i u njoj ostao do današnjih dana.
Godine 1978. «bijeli» su osvojili svoj prvi trofej u povijesti, kup ondašnjeg “nogometnog saveza Jugoslavije” nazivao se je još i Kup Maršala Tita. U finalu odigranom u Beogradu „Rijeka“ je pobijedila «Trepču» golom Milana Krlje Radovića i osvojila Kup. Igrače je u Rijeci dočekalo više od šezdeset tisuća ljudi. Sezonu kasnije, „Rijeka“ je osvojila Kup Jugoslavije pobijedivši u finalu „Partizan“.
U drugoj utakmici u Beogradu rezultat je bio 0:0, a u prvoj na Kantridi NK Rijeka je pobijedio 2:1 golovima Nikice Cukrova i Dragoljuba Bursaća tako da je organizirano još jedno veliko slavlje u gradu na Rječini. Godine 1980. Rijeka je igrala četvrtfinale Kupa pobjednika kupova gdje ju je nadmašio talijanski „Juventus“, dok je u UEFA Kupu postigla veliki uspjeh 1984. pobjedom u domaćoj utakmici nad „Real Madridom“ 3:1.
Nakon 26 godina čekanja, Rijeka je svoj novi trofej, i to opet nacionalni kup, osvojila 2005., ovaj put u neovisnoj Hrvatskoj. U dvije utakmice „Rijeka“ je pobijedila „Hajduk“ ukupnim rezultatom 3:1, a igrači su dočekani u Rijeci, u središtu grada, slično kao i 1978. Neki od najznačajnijih igrača „Rijeke“ iz te sezone bili su Daniel Šarić, Tomislav Erceg, Dumitru Mitu i Siniša Linić.
„Rijeka“ je ponovo osvojila Kup 2006., ovaj put protiv „Varteksa“ iz Varaždina. Ključni igrači tima bili su Davor Vugrinec, Dario Knežević, Ahmad Sharbini i Igor Novaković. Igrače „Rijeke“ je ponovno u središtu njihovoga grada dočekao impresivni broj navijača.
Dolaskom Damira Miškovića i nove uprave 2012. započinje nova era u povijesti HNK Rijeka. Riječani najprije 2014. osvajaju još jedan nacionalni kup pobjedama nad Dinamom i na Kantridi i u Maksimiru. U prvoj, gostujućoj, utakmici Rijeka je pobijedila 1:0 pogotkom Ivana Tomečaka, a uzvratu pred domaćim navijačima Dinamo je pobijeđen s 2:0. Strijelci su bili Matej Mitrović i Zoran Kvržić. Ujedno, 11. srpnja 2014. godine Rijeka je pobijedila Dinamo na Kantridi (2:1) osvojivši Superkup.
Iako je Rijeka u sezoni 1999./00. igrala kvalifikacije za Ligu prvaka (Partizan, 1:2, 0:3), najveći uspjeh dotad doživjela je u sezoni 2012./13. kada je u kvalifikacijama za UEFA Europa ligu pobijedila Prestatyn Town (5:0, 3:0), Žilinu (2:1, 1:0) i Stuttgart (2:1, 2:2) te prvi put u povijesti izborila skupinu ovog natjecanja gdje je igrala protiv Betisa, Lyona i Vitorie Guimaraes.
U listopadu 2014. godine Rijeka je ponovila uspjeh iz prethodne godine, plasirala se u skupinu UEFA Europa lige i na Kantridi porazila Feyenoord (3:1) te Standard Liege (2:0), remizirala protiv branitelja naslova Seville (2:2) ostavši u igri za plasmanom u nokaut fazu sve do zadnjeg kola.
Na novi trofej čekalo se tri godine i 2017., u najuspješnijoj sezoni u svojoj povijesti, Rijeka je napokon osvojila svoj prvi naslov prvaka države. Pobjedom u utakmici protiv Cibalije (21. svibnja 2017.) san je postao java! Naslovu prvaka pridodan je naslov pobjednika Kupa pobjedom protiv Dinama u finalu u Varaždinu (3:1) pa se Rijeka te 2017. okitila duplom krunom.
Momčad je to kojoj imena njenih pripadnika ostaju zauvijek upisana u povijesti našeg kluba: Prskalo, Elez, Župarić, Zuta, Ristovski, Maleš, Mišić, Bradarić, Andrijašević, Vešović, Gorgon, Gavranović. I još je jednom HNK Rijeka okupila desetke tisuća svojih navijača na riječkom Korzu u spektakularnom dočeku prvaka Hrvatske. Sjajnim igrama kroz sezonu u svim natjecanjima Rijeka je u 44 utakmice upisala 33 pobjede, devet remija i samo dva poraza. Dugo vremena HNK Rijeka bila je jedina neporažena momčad u Europi u svim natjecanjima nanizaviši ukupno 45 utakmica bez poraza u svim natjecanjima!
Iduće sezone (2017./2018.) Rijeka igrala u kvalifikacijama Lige prvaka gdje ju je na posljednjoj stepenici, u play-off fazi, zaustavio Olympiacos. Rijeka je natjecanje nastavila u skupinama Europske lige gdje je ostvarila zapažene rezultate, a najvrijedniji je bio pobjeda protiv AC Milan (2:0), jednog od najvećih svjetskih klubova.
2019. godine Rijeka nastavlja trofejnu eru i osvaja još jedan nacionalni kup pobjedom nad favoriziranim Dinamom koji je u svojoj najuspješnijoj sezoni unatrag 48 godina napokon dočekao proljeće u europskim natjecanjima. Ipak, Rijeka je unatoč svim prognozama i značajnim bodovnim zaostatkom u prvenstvu zasluženo porazila aktualnog prvaka u finalnoj utakmici u Puli i slavila 3:1 golovima Čolaka, Halilovića i Kvržića kojima se je pridružio i vratar Simon Sluga sjajnim obranama među kojima vrijedi istaknuti i obranu kaznenog udarca kod rezultata 2:1.
Samo godinu dana kasnije Rijeka je obranila Rabuzinovo sunce. U sezoni 2019./2020., koja će ostati upamćena po pandemiji koronavirusa, Rijeka je na putu do novog pehara svladala Buje (11:0), Varaždin (2:1), Dinamo (1:0), Osijek (3:2), da bi zatim u finalu odigranom na stadionu Šubićevac bila uspješnija od Lokomotive (1:0). Jedini gol na utakmici postigao je Tibor Halilović. Rijeka je tako stigla do šestog Rabuzinovog sunca od hrvatske samostalnosti izjednačivši se s Hajdukom.
„Rijeka“ je u svojoj povijesti još osvojila i Balkanski kup 1978. , bila je doprvak države 1999., 2006., 2014., 2015., 2016., 2018. i 2019., te je igrala u završnicama državnih kupova 1987. i 1994.
Ti su uspjesi postavili HNK Rijeka među najuspješnije hrvatske klubove.