Na zadnjim zrakama vrućeg ljetnoga sunca, negdje oko 13.30 sati u srijedu je u kampu HNK Rijeka zaigrala jedna nova, vesela i rezultatima neopterećena ekipa. Stizali su u pratnji svojih roditelja i voditelja, potpuno koncentrirani na zadatke koji slijede u dresu bijelih… Naime, klupske boje ubuduće će “braniti” i djeca s Downovim sindromom, odnosno s posebnim potrebama, kojima je najdraži klub osigurao opremu, treninge i, naravno, njihove trenere!
Radi se o hvalevrijednoj inicijativi Akademije zdravog življenja iz Pule koja je ovaj projekt već počela provoditi ne samo u Hrvatskoj, već i u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji, a prošle godine zbog svoga su entuzijazma, angažmana, ali i više nego opravdanosti cijele priče primili i drugu UEFA-inu nagradu Grassroots za pobjednike u kategoriji najboljih inicijativi za osobe s invaliditetom.
Ova, kako ju osnivači nazivaju, Special Power League, već je podržana od Hrvatskog nogometnog saveza, Hrvatskog rukometnog saveza, Zaklade Mateo Kovačić, zatim udruga: SILab, Veliko srce, Pogled, Škole za obrazovanje i odgoj iz Pule, centara za odgoj i obrazovanje vodećih hrvatskih gradova, uključujući i riječki, a kako je najvažniji segment ove inicijative – uključivost djece s poteškoćama u razvoju, njihova je jedina zadaća trenirati, igrati najbolje što znaju i, prije svega, dobro se zabaviti te kretati na svježem zraku. “Projekt je osmišljen temeljem činjenice da djeca s teškoćama u razvoju nemaju mogućnosti adekvatnog bavljenja sportom”, stoji, između ostaloga, na službenoj web stranici projekta: healthlifeacademy.com
Tako prvoligaški klubovi u Hrvatskoj imaju i svoje vesele dodatne ekipice koje međusobno igraju turnire, a prvi sljedeći je na rasporedu već ovoga vikenda u Rovinju.
Inicijatori projekta žele da se djeca s poteškoćama u razvoju na ovaj način uključe u redovite aktivnosti svojih nepotrebitih vršnjaka, a da se redovni mali i veliki igrači hrvatskih nogometnih klubova i njihovih omladinskih sekcija tako uče prihvaćanju, ali i zahvalnosti na svemu što kao nepotrebiti imaju i mogu:
– Osim inkluzivnosti djece s posebnim potrebama, ovaj projekt ima i cilj povezivanja i zajedništva između osoba s poteškoćama i njihovih nepotrebitih vršnjaka. Kada vidite po hrvatskim klubovima kako se oni međusobno vole, grle i raduju onda znate da radite dobru stvar i da ovakve inicijative trebaju svaku podršku koju mogu dobiti, kazao je Dario Jagić, generalni direktor Akademije.
Majka Ana iz Novog Vinodolskog, koja je došla kao pratnja svoga devetogodišnjaka, kazala nam je kako je uzbuđenje prije prvog treninga u HNK Rijeka bilo veliko:
– Na ideju da počne igrati nogomet, moj je sin super reagirao. Oni se tu osjećaju prihvaćeni i nadam se da će mu se treninzi svidjeti i da će sudjelovati. Inače obožava dresove, a kudikamo će biti sretniji kada postane vlasnik baš svoga dresa i to upravo kluba čije utakmice pratimo i za koji navijamo kao obitelj.
Treninzi će se u prvoj fazi odvijati jednom mjesečno, vodit će ih trener Amir Hadžibeganović, a naša je želja da im se priključi što više polaznika s posebnim potrebama, ali i sponzora bez kojih ovakve fantastične inicijative ne mogu narasti do punog kapaciteta i djelovati na senzibilitet cijele zajednice.
Stoga, sretno drage djevojčice, dječaci, cure i dečki, a kada smo kod djevojčica, u riječkoj ekipi upravo one imaju brojčanu premoć i po tome našu riječku kliku čine posebnom u odnosu na druge. Ukoliko smatrate da su naši novi igrači vrijedni vaše pažnje pozivamo vas da kliknete na njihovu službenu himnu i uživate u tekstu i glazbi koje diraju u srce: