Nogometni susreti između HNK Rijeka i NK Istre 1961 uvijek donose posebnu dozu uzbuđenja, a povijest ovog rivalstva seže gotovo cijelo stoljeće unazad. Još u ranim 1920-im godinama klubovi s oba kraja Kvarnera, poput Juventusa Enee, CS Olympije, CS Glorije, CS Fiume i Magazzini Generali iz Rijeke te Polesea, Griona i Edere iz Pule, igrali su međusobne dvoboje. Međutim, prijelomni trenutak dogodio se 1946. godine, kada su Kvarner i pulski USC Operai igrali kvalifikacije za ulazak u Prvu jugoslavensku ligu.
Tijekom razdoblja bivše Jugoslavije, Rijeka i pulski klubovi rijetko su se sastajali, no sve se promijenilo osnivanjem HNL-a. S vremenom je Istra 1961 postajala sve konkurentniji protivnik, a u posljednjih nekoliko sezona utakmice između ova dva kluba ponovno su dobile na važnosti.
Od 2004. godine, kada se Istra 1961 (tada NK Pula 1856, kasnije NK Pula Staro Češko, pa NK Pula) vratila u prvoligaško društvo, Rijeka je protiv Puljana odigrala 62 prvenstvene utakmice i ostvarila impresivan učinak – 41 pobjedu, 16 remija i samo pet poraza.
Povijest međusobnih susreta obogaćuju brojni igrači koji su tijekom karijere nastupali za oba kluba. Jedan od najznačajnijih među njima je naš Andrej Prskalo, koji je, nakon dolaska iz Istre 1961, u riječkom dresu ispisao povijest osvojivši čak sedam trofeja. Pored njega, trag su ostavili i Elvis Scoria, Luka Marić, Fausto Budicin, Mateo Bertoša te mnogi drugi. Danas status bivših igrača s riječke strane imaju Ante Majstorović i Mladen Devetak, a s pulske Josip Radošević i Stjepan Lončar.
Posebno mjesto zauzimaju Elvis Scoria i Fausto Budicin, koji su uz igračku karijeru u oba kluba, kasnije imali priliku voditi ih i s trenerske klupe. Među zanimljivim statistikama ističe se podatak da je Sandi Križman jedini igrač koji je postizao pogotke za oba kluba u međusobnim dvobojima, dok je Antonio Mirko Čolak najbolji strijelac ovog rivalstva s devet pogodaka. Od aktivnih igrača u obje momčadi, Čolaku je najbliži Niko Janković koji je u međusobnim ogledima postigao četiri pogotka.